Elazığ Bilim Merkezi

HAKKIMIZDA
Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olan Elazığ Bilim Merkezi; Elazığ Valiliği, Elazığ İl Özel İdaresi ve TÜBİTAK ortaklığı ile 29 Mayıs 2015 yılında açıldı.Elazığ Bilim Merkezi’nde 2700 m2 iç alan ve 3500 m2 dış alan olmak üzere bilim sergi ve atölye alanları bulunmaktadır.Türkiye genelinde sayıları az olan bilim merkezleri yediden yetmişe her kesime hitap etmektedir.
AMAÇLARIMIZ
Teknolojik gelişmelere uyum sağlayan ve bilimsel ilkeleri benimseyip pratik olarak uygulayan bir toplumun oluşmasına katkı sağlamak, Toplumun bilim ve teknolojiyi daha etkili bir şekilde anlamasını sağlamak ve takipçisi yapmak, Öğretim yapmaktan çok etkili öğrenme için gerekli şartları meydana getirmek, Bilimi günlük hayata aktararak günlük yaşamda kullanılmasını yaygınlaştırmak, Özellikle çocukların ve genç neslin bilime, bilimsel düşünceye, gelişen teknolojilere karşı ilgilerini arttırmak ve yakından takip etmelerini sağlamak,Toplumun bilgi, beceri ve üretim yeteneklerinin gelişmesine aktif, uygulamalı ve deneyimsel katkıda bulunmak amacıyla eğitim sağlayan ortamları oluşturmayı amaçlamaktayız.
NEDEN SINIF GEZİSİ
Eğitim için öğrenciye verilen her dersin öğretilmesinde ve öğrenilmesinde, konunun yapısına ve özelliklerine göre farklı öğretim yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi de sınıf gezileridir. Birçok araştırma gösteriyor ki; yapılan sınıf gezilerinin, öğrencilere hem bilişsel (örn.okul başarılarının artması) hem duyuşsal (örn.bilime karşı olumlu tutum geliştirme) hem de psikomotor (örn.ince kas becerilerinin gelişmesi) becerilerinin gelişmesine imkân sağladığını göstermiştir.
YAZ BİLİM OKULU
Amacımız uzun yaz tatillerinde çocuklara; bulundukları her yerde bilimin eğlenceli yüzünü tanıştırmak ve buradan aldıkları keyif yardımıyla bilime daha çok ilgi duymalarını sağlamaktır. Elazığ Bilim Merkezi bünyesinde yer alan tasarım ve üretim birimleriyle kendini sürekli geliştirmeye ve yenilemeye açık olan Yaz Bilim Okulu her yaz farklı etkinlikler düzenlemeye devam edecektir. Uzman eğitmenler tarafından tasarlanan orijinal deney setleriyle, bilimi heyecan verici ve unutulmaz bir deneyime dönüştürmeyi hedefleyen okulumuz sadece öğrencilerin değil, bazen büyüklerin de özellikle fen bilimlerine karşı olan çekingen ve ön yargılı tutumunu değiştirmeyi, çocukların okulda kitaplardan öğrendikleri kavramların günlük hayattaki uygulamalarını görmelerini de sağlamaktadır. Ayrıca öğrenciler birçok bilim dalı hakkında bilgilenmekle birlikte, bilimsel gelişmeleri takip etmeleri için teşvik ediliyor. Haftalık ya da iki haftalık olarak seçebileceğiniz, hafta içi her gün 13:00-16:00 saatleri arasında devam edecek olan programda çocuklar bilim ve sanat alanında pek çok uygulamalı atölye ve geziye katılma imkanı bulacaklar. Yaz Bilim Okulu sonunda katılımcılara Küçük Bilim İnsanı Sertifikası da verilmektedir. Programlar her yıl güncellenerek web sitemizde yayınlanmaktadır.
KIŞ BİLİM OKULU
Sömestr tatillerinde bilim meraklılarına destek olmak amacıyla başlatılan kış bilim okulumuz katılımcılarına heyecan dolu bilim serüveni yaşatmaktadır. Amacımız erken yaş döneminde başlayan merak, sorgulama, bilişsel düşünme, problem çözme, beceri ve yetenek geliştirme gibi özelliklerin en üst düzeyde öğrencilerimize kazandırılmasıdır. Belirli yaşlarda kritik dönem olarak geçirilen bu özellikler desteklenmediği takdirde tüm yaşamda bir eksiklik olarak devam etmektedir. Öğrencilerimize ileri teknoloji ürünler ve nitelikli ekibimiz ile beraber bu gelişimlerine destek oluyoruz. Ayrıca Kış Bilim Okulu sonunda katılımcılara Küçük Bilim İnsanı Sertifikası da verilmektedir. Programlar her yıl güncellenerek web sitemizde yayınlanmaktadır.

BAĞLI OLUNAN KURUMLAR

Yukarı Dön ↑